«Гучна» справа розсипається? Замість слідства - тиск та цькування проукраїнського мера, його родини та штучний параліч роботи міської влади у прифронтовому місті. Перші винні у замовній кампанії проти мера Апостолово вже отримали оцінку своїх дій: слідчого відсторонено через систематичні та грубі порушення.
Андрій Оса публічно звернувся до прокурора Дніпропетровської області Сергія Біжко з вимогою повернути розслідування виключно у правове русло, та припинити відверте свавілля правоохоронців, які на 7 місяці війни затримали очільника Апостолово та зробили кілька гучних заяв зі звинуваченнями мера.
Та виявилося, що сама «справа» - безперспективне та давнішнє кримінальне провадження.
За понад рік «існування» цього кримінального провадження №42021040000000569, де одним із фігурантів є діючий міський голова Апостолово, слідство так і не надало суттєвих доказів провини Андрія Оси. Майже 12 місяців взагалі не відбувалось жодних слідчих дій, а мер та його заступники разом з депутатським корпусом займалися обороною від рашистської навали, ліквідацією наслідків ворожих обстрілів, гуманітарною та координаційною роботою з громадою прифронтового міста. У найскладніші часи вся проукраїнська влада Апостолово була пліч-опліч з городянами. Через відсутність фактажу, вважає Андрій Оса, жодних слідчих дій не проводилося майже рік. А зараз, оскільки підстав для таких гучних звинувачень немає, слідство займається виключно моральним тиском на мера, його родину та представників мерії Апостолово.
Нагадаємо, Андрія Осу затримали 29 вересня 2022 року, «реанімувавши» мертву справу річної давнини. Ймовірно, тиск на мера відбувся через давнішній конфлікт з земельними ділками. Відразу після обрання міським головою, Андрій Оса провів ревізію комунальної землі та домігся проведення відкритих аукціонів на її оренду. Це не сподобалось представникам земельної мафії, які роками користувались надрами та не сплачували коштів до бюджету. Андрій Оса регулярно отримував погрози. У жовтні 2021 року проти нього навіть почалося кримінальне провадження, напевне, з метою тиску. Однак через відсутність реальних фактів порушення закону з боку мера, ця справа просто припадала пилом.
У вересні 2022-го, відразу після затримання, на міського голову Апостолово звову почався активний моральний та фізичний тиск, в тому числі і від відстороненого нині слідчого. Були допущені численні процесуальні порушення, а всі матеріали досудового розслідування одразу «зливались» у соцмережі з метою залякати та зганьбити очільника Апостолово.
Наприклад, у анонімних телеграм каналах Кривого Рогу з’явилися кадри оперативної зйомки з будинку Андрія Оси. Окрім банального цькування та переслідування родичів незручного для земельної мафії мера, під час війни розголошувати місце проживання керівників місцевої влади прифронтових районів та міст – дуже дивне рішення причетних до «зливу» правоохоронців та їх штатних блогерів. Очевидно, що у кримінальному кодексі передбачена конкретна відповідальність за подібні дії.
До того ж, всі публікації оперативних матеріалів, особистих даних, результатів незаконного прослуховування телефонів, відвертих підробок та «псевдо-доказів» супроводжуються відверто маніпулятивними підписами. Але найголовніше, ці дані могли «злити» виключно самі правоохоронці. Тож захист Андрія Оси надав суддям переконливі докази про системне порушення прав міського голови Апостолово, та відверто замовний характер справи. Суд, вивчивши всі аргументи, став на бік мера Апостолово.
Відвід слідчого у резонансній справі – велика рідкість для українського правосуддя, де зазвичай замовчуються «огріхи» слідства. Старший слідчий Олександр Морока став винятком. Тепер Андрій Оса розраховує на те, що прокуратура почне виконувати прямі обов’язки – здійснювати нагляд за законністю процесу.
У Офісі Генерального прокурора також дізналися про відверті порушення у справі Андрія Оси.
Головна мета слідства, вважає Андрій Оса, - домогтися, аби запобіжний захід було змінено на тримання під вартою. Хоча ні спроб покинути країну, ні сховатися від слідства – ні сам міський голова, ні його члени родини та підлеглі за понад рік існування сумнівного кримінального провадження не вчиняли. І велике питання – а де під час постійних обстрілів та перед загрозою рашистської навали були ті, хто нібито мають захищати закон, а насправді – виконують замовлення земельної мафії?
Наразі через «слідчі дії», які більше нагадують замовну інформаційну кампанію, фактично напівпаралізована робота влади у прифронтовому місті. Для земельної ж мафії ідеальне середовище – призначити своїх «смотрящих», які займаються відвертим мародерством майна громади.
Андрій Оса сподівається, що після відсторонення слідчого та доведених вже у судовому порядку численних порушень у його справі, все ж таки закон та елементарний здоровий глузд переможуть, «гучна» справа остаточно розсиплеться. А земельна мафія, - замовники його переслідування, - не матимуть змогу займатися мародерством під час війни.